Tugev bränding annab ettevõttele kindla konkurentsieelise

Mis meenub esimesena, kui öeldakse karastusjook? Või maiustustetootja? Või ehituskaupade pood? Valdaval enamusel kangastub silme ette konkreetne toode, bränd või logo. Kui Eesti kontekstis saame rääkida, et veel paarkümmend aastat tagasi meenusid pigem tootjad ja ettevõtted, siis täna seostuvad nii ettevõtete, toodete, sündmuste kui rakendustega eelkõige neile loodud brändid. Täna on juba Z-generatsiooni vanem ots […]

Brand icon

Mis meenub esimesena, kui öeldakse karastusjook? Või maiustustetootja? Või ehituskaupade pood? Valdaval enamusel kangastub silme ette konkreetne toode, bränd või logo. Kui Eesti kontekstis saame rääkida, et veel paarkümmend aastat tagasi meenusid pigem tootjad ja ettevõtted, siis täna seostuvad nii ettevõtete, toodete, sündmuste kui rakendustega eelkõige neile loodud brändid.

Täna on juba Z-generatsiooni vanem ots ostujõulised tarbijad, kes teevad oma ostuotsuse (ja ka mitte-ostuotsuse) suuresti just brändidele tuginedes. Milline see bränd on? Mille eest ta seisab? Kuidas ta tarbijasse suhtub? Kuidas on ta esindatud? Milline on selle maine? Bränd ja bränding mõjutavad otseselt tarbijakäitumist ning top-of-mind brändid erinevates valdkondades ei pea tegema suuri kampaaniaid ning mahukaid turundusprojekte, et säilitada oma positsioon eelistatuima pakkujana.

Kuigi kõik teavad, et brändil peab olema omanäoline ja meeldejääv logo, teavad üldiselt vaid valdkonnaga kokku puutuvad inimesed, et brändingu alla kuulub palju erinevaid tegevusi ja informatsiooni. Brändingus pole midagi juhuslikku või isetekkelist. Kõik on läbikomponeeritud, arvestatud ning eesmärgipärane. Näiteks läheb ühe eduka brändi ülal hoidmiseks tarvis ka stiiliraamatut, mis paneb paika kogu reklaamikeele ja aitab hoida ühtset joont terves brändikommunikatsioonis. Reeglipärasus ning ühtsus aitab brändingut kinnistada ning muudab selle kliendi jaoks usaldusväärseks ning äratuntavaks igas tegevuses. Kui ettevõte on selles edukas, luuakse tarbijate seas väga tugevad assotsiatsioonid ja emotsioonid, millega brändi (organisatsiooni, sündmust, toodet, teenust) seostada, tagades kindla konkurentsieelise ja kasvatades oma tegevuse väärtust.

Kui B2C tasandil on suuresti kõik allutatud erinevatele brändidele, siis B2B valdkonnas on Eesti kontekstis veel palju just ettevõttepõhist kommunikatsiooni. Teatakse ettevõtte juriidilist nime, juhtkonda ning võib-olla isegi nende majandustulemusi, kuid mis juhtub siis kui põlvkonnad vahetuvad või soovitakse kasvada uutele turgudele? Millele tugineda? Kui organisatsioonil on tugev bränding ning selge väärtusmaailm, teeb see sisenemise uutele turgudele ning uute inimesteni oluliselt efektiivsemaks.

Agentuur La Ecwador töötab igapäevaselt erinevate brändide loomise, arendamise ning ülalhoidmisega ning just viimasest aastast saame tuua edukaid näiteid, kuidas (tegelikult juba) olemasolevale tegevusele või ettevõttele on loodud bränding, millega oma positsiooni oluliselt parandada.

 

Sündmus, mis jääb meelde

Käesoleva aasta märtsis toimus Tehvandi Spordikeskuses BMW IBU World Cup Biathlon Otepää laskesuusatamise maailmakarika etapp. Esmakordselt Baltimaades toimunud suurürituse korraldaja IBU Otepää tõdes rahvusvahelise etapi turundamise eel, et senine bränding ja visuaalne keel on ajale tugevalt jalgu jäämas ning meil oli au olla suursündmuse kujunduspartner.

Kuigi esmane plaan oli vaid olemasolevat visuaali uuendada, pakkusime omaalgatuslikult välja ka uutmoodi brändingu, mille hulka kuulus uus kontseptsioon, logo, sõnumid ja visuaalne keel. Mis oli siis tegelikult sellise ettepaneku taga?

Senine bränding oli väga suure sentimentaalse väärtusega just kohalikele ning inimestele, kes teavad Otepääd talispordi- ning talvepealinnana. Kuid nädalavahetusel, mis paneb kogu laskesuusatamise maailma kaameraid, pilke ja mikrofone just Otepää suunas pöörama, ei anna igale jälgijale kaasa lugu Otepääst, Eestist ja sümbolitest, mis talvepealinnaga kohalikult tasandil kaasas käivad. MK-etapi bränding pidi looma platvormi, mille kaudu muuta sündmus meeldejäävaks, meeldivaks ning atraktiivseks. Seal hulgas mõjutama otseselt ka Eesti kui spordi tippsündmuste korraldaja kuvandit.

Valminud töö ei ole ainult logo, selle kasutamine ning värviskeem, vaid brändikontseptsioon, mis sätestab kogu ürituse meelsuse, alustades sloganist ja stiilist, lõpetades viidanduse ning sotsiaalmeedia disainiga.  Pooleteise aasta pikkuse protsessi vilju sai neljal märtsi päeval näha üle kogu maailma erinevatelt ekraanidelt, portaalidest ning mõistagi kogeda brändingu jõudu Otepääl koha peal.

Lisaks suuremahulistele brängingu projektidele, aitame erinevaid kliente igapäevaselt ka väiksemate töödedega nagu kujunduste ja veebilehtede disain, mis annavad ettevõtetele omanäolise stiili, eristuvuse, brändistrateegia ning toovad välja selle parimad omadused. Bränding ei tähenda tingimata väga pikka tööprotsessi ning suurt arvet. Olenevalt tegevusvaldkonnast, olemasolevast materjalist ning eesmärkidest võib korralik bränding valmida ka mõne kuuga. Hiljuti valmis uuele rendifirmale atraktiivne ja kasutajasõbralik veebikujundus, mis aitab saavutada kindlat turupositsiooni Eesti rendifirmade seas. Kaasaegne teenus ning pidevalt uuenev turunduskeskkond tingivad ka brändi ja brändingu kiire arenduse. VANSCAPE täidab turul seni tühjana seisnud kohta ning suve saabumisega on teenuse järgi suur nõudlus. Küsimus on aga selles, kuidas kasutajakogemus ning teenusekogemus muuta meeldejäävaks, et selle kasutamine ei jää vaid ühekordseks. Siin ongi brändingul väga suur roll.

Juriidilise nimega CorpoWear alustas 2010. aastal töökinnaste müügiga Kindakeskuse nime alt. Kuigi ettevõte kasvas jõudsalt ka enne koroonakriisi, laienedes ka tööriistade, tööriiete ning väljastusautomaatide müügini, muutusid nad koroonapandeemia ajal isikukaitsevahendite müügiga asendamatuks partneriks oma klientidele. Tartus tegutsev Kindakeskuse esinduspood oli paljudele juba tuttav maamärk, kuid selle taga seisev ettevõte ning nende pakutav toote- ja teenustering olid hoomamatud. Seda enam, et ettevõtte strateegia oli oma haardeid laiendada ning olla eelistatuim partner ka välisturgudel.

Kuigi ettevõte oli kasvanud väljapoole nii jõudsalt, polnud nende bränd sama kiiresti kaasa kasvanud ega väljendanud enam nende olemust. Tervisekriisi ajal saavutas ettevõte veelgi olulisema positsiooni, mis kiirustas brändingu väljatöötamise protsessi. See panigi aluse protsessile, kus ütlesime Kindakeskuse brändile tänusõnad ning töötasime seni ettevõtte nimena kasutatud CorpoWearile väärika, modernse ning ambitsioonika brändingu.

CorpoWeari bränd sündis igapäevase koostööna kliendi meeskonnaga. Põhjuseks ajaline kontekst, kiirus ning põhimõte, et selle brändi taga seisavad kindlad inimesed, kes edaspidi muutuvad igapäevasteks brändisaadikuteks. Juba arendusfaasis liikus bränd kaugemale, kui lihtsalt isikukaitsevahendite pakkuja ning esinduspood, kaardistades ära ka oma tooteseeriad, digiteenused ning potentsiaalsed valdkonnad, kuhu CorpoWear on oma pilgud seadnud.

 

Tunnetades väga täpselt ühiskonnas levivaid arusaamu ja suunitlusi, saab agentuur kliendile pakkuda erinevaid teid, kuidas enda tänastele ja potentsiaalsetele klientidele tuua välja parimal võimalikul viisil ettevõtte olemus ja väärtuspakkumine. Omame laialdasi kogemusi nii suuremate brändigu projektidega kui ka väiksemate töödega, nagu logode ja veebilehtede disain.

Kui tunned, et ka Sinu ettevõte vajab abi kogu brändingu kontseptsiooni loomisega või hoopis mõne väiksema tööga, võta meiega julgesti ühendust info@laecwador.ee.

 

Koostasid: Helen Kaljusaar ja Taavi Lehari