Mida peab teadma enne video tootmist?

Kuidas aga video tegemist alustada ning mida selle jaoks teadma peab? Toon välja 7 nõuannet, mida jälgida ning mis aitavad paremini lahti mõtestada vid

Brand icon

Kõik, kes valdkonna uudiseid jälgivad, on kursis järgmiste väidetega:

  • Varsti on 90% Facebooki uudisvoost videod.
  • Video kõnetab inimesi, sest seda on kõige kergem jälgida ning nõuab vähem pingutust.
  • Kiire elutempo juures on videosisu mugav tarbida, sest see võtab vähe aega.
  • Kui sul on midagi öelda, mida sa tahad, et laiem üldsus teada saaks, siis tee video.

Kuidas aga video tegemist alustada ning mida selle jaoks teadma peab? Toon välja 7 nõuannet, mida jälgida ning mis aitavad paremini lahti mõtestada video tootmise protsessi.

Mõtle läbi ressursid

Geniaalne on teha odavat videot kõrge kvaliteediga või kalli tundega. Heaks sisuturundusklipiks ei pea muud olema kui mobiiltelefon, kui sul on suurepärane idee, mis seda toetab. See aga ei tähenda, et sellise video hind peaks olema madal, see võib ka maksta 100 000 eurot, sest idee on väga hea.

Video tase oleneb ka brändist. Kui telekommunikatsiooni ettevõtte teeb sotsiaalmeediasse otseülekannet ja selle kvaliteet muutub vahepeal kehvaks, sest internet kaob ära või kaamera on halb, siis mõjutab see ka brändi usaldusväärsust. Teatud juhtudel ei saa selliseid olukordi lubada. Kui aga pole veel nii tugevat brändi, siis andestavad inimesed eksimusi (ehk tegelikult video kvaliteeti) kergemini. Kui tahad oma brändi kõrgemale positsioneerida, siis panusta ka videotesse. Lihtsalt tegemise pärast võib klippe odava hinnaga teha, aga kui tahad esile tõusta ning midagi olulist edasi anda, siis pole sel mõtet.

Väikeste tegijate puhul on ka väiksemad eelarved mõistetavad – neil ei pruugigi olla ressursse, et teha suuri tegusid ning palgata produktsioonimeeskonda. See on okei. Inimesed tihtipeale ei ootagi neilt seda, sest saadakse aru, et tegu on väikeste armsate firmadega, kelle puhul müüb pigem toode ise. Samuti antakse nende sisu kvaliteedi osas rohkem andeks kui suurfirmade omadel.

Video tehniline pool sõltub ka sihtrühmast, žanrist ning vajadusest. Näiteks make-up tutorialit ei saa teha halva valgustusega, sest oluline on “isu” tekitamine –  sa pead näitama, kui hea see meik välja võib näha, kuidas protsess käib ning mida seal kasutatakse. Samamoodi panustatakse palju rohkem kui esialgu tundub niiöelda juhuslikesse videotesse, kus asjad tunduvad kogemata juhtuvad. Tegelikult on need tavaliselt väga hoolikalt planeeritud, skriptitud ja läbi harjutatud.

Agentuur või freelancer?

Oleme jõudnud ühiskonnas olukorda, kus ideaalse sisuturundusklipi võib teha igaüks – tehnika on kergesti kättesaadav, oskused kiiresti omandatavad, õpetused igal pool üleval. Selle jaoks ei pea agentuuri kaasama. Tihti oleneb ka sellest, mida on vaja teha –  telefoniga võib edukalt filmida igaüks, droonivideot kõik aga ei tee. Küsimus on selles, mis kindluse annab see, kui agentuur klippe toodab?

Üldjuhul suudab agentuur näha suuremat pilti. Nad tegelevad sellega iga päev ning on sellele spetsialiseerunud, lisaks on rohkem oma ala spetsialiste, kes sellesse panustavad ning oma osa eest vastutavad. Selline freelancer, kes suudab olla samal ajal stsenarist, režii, operaator ja monteerija, et tee tavaliselt ka odavat tööd.

Agentuur teab ka, millist sisu on erinevateks kanaliteks vaja. Sisuturundus ei nõua suurt logo ning sloganit. Sisuturundus töötab hoopis teistmoodi ja seda ei pruugi iga tänavaspetsialist teada. Kohati on hakanud ka kliendid ise matkima agentuuri tööd, arusaamata asjadest, mis nende taga peitub.

Agentuur on siiski strateegiline ja turunduslik partner, mitte ainult video tootja. Agentuur on see, kes ettevõtet või brändi esindab.

Eelnevalt tuleks ära otsustada, kas vajad omale partnerit või alltöövõtjat.

Pane paika video idee

Enne filmimist tuleb kõigepealt mõelda niiöelda alginfo peale. Mida on üldse vaja teha, mis sellest videost saab ning milline on sõnum, mida edastada tuleb? Me vaatamegi videoid seetõttu, et soovime teada saada, mis on selle sõnum või mis lugu see endas kannab. Mõnikord hakatakse videot enne tootma, kuid suuremat nägemust sellest veel pole – hiljem videosse midagi lisada või muuta on palju keerulisem, kui kohe alguses kõik põhjalikult läbi mõelda.

Tähelepanu tasuks pöörata ka näitlejate valikule – kas mõistlikum on palgata näitleja või kasutada mõnda hea jutuga tuttavat. Kaamera ees esinemise kogemus on oluline, kui soovitakse, et inimene kannaks edasi emotsioone nii hääle kui žestidega. Tavaelus jutukas ning elav inimene võib kaamerat nähes niiöelda lukku minna ning tema tavalisest elavaloomulisusest ei jää pärast kaadris midagi järele.

Vali välja kanalid

Kus sa oma videot näitad? Sellest sõltub paljuski ka klipi ülesehitus. Teles oodatakse lühikest ning löövat sõnumit, sotsiaalmeediasse võib toota aga ka 3-minutilise video. Telereklaamide ja sisuturundusvideote ootused on küllaltki erinevad.

Sisuturunduse eripära tõttu peab avaldatav sisu inimesele midagi pakkuma ning rahuldama mõnda vajadust. Küllaltki palju kannab seda eesmärki ka endas telereklaam, kuid need jäävad mingil määral toote või teenuse keskmeks, sest sa pead lõppkokkuvõttes midagi müüma. Sisuturundus ei tööta kaubandusliku teadaande põhimõttel. Seal saab anda inspiratsiooni, mida selle tootega teha – videoretseptid, DIY õpetused, nipivideod jms. Sisuturundusklipil on rohkem võimalusi ja sisuvorme, mida kasutada.

Kui sa kasutad telereklaami ja ütled, et uus juust on maailma parim, siis sisuturunduses pead sa rääkima sellest, miks ta on parim, miks ta tarbijale sobib ja siis alles jõudma selle lahenduse juurde. Teine võimalus on kasutada meelelahutust ehk pakkudes hoopis mingit teistsugust sisu, millesse on nutikalt integreeritud sinu toode.

Määra ära video vorm

Video vorme on lõpmatult, kuid enda jaoks sobivaim tuleks leida lähtuvalt klipi eesmärgist. Näiteks   konkreetse teema lahti seletamiseks sobib väga hästi explainer video koos animeeritud elementidega. Õppevideoks on aga ideaalne lavastatud situatsioon.

Mõtle lõpptulemuse peale

Kujutle ette, mis on see tulemus, mida saavutada soovid. Mõtle meeskonnaga läbi video montaaž.   Viimase aja popp trend on kasutada hästi palju erinevaid nurki, soovides videole juurde anda liikuvust, aga tegelikult ei too see oodatud efekti. Iga nurk kannab endas mingit emotsiooni ja on põhjus, miks just selle nurga alt filmida. Siin ei kehti väljend – mida rohkem, seda parem. Kui sellel pole suuremat eesmärki kui lihtsalt videole liikuvuse andmine.

Tihti võib näha ka liigselt ühe tehnika ekspluateerimist, mida kõikides videotes ära kasutatakse või lausa isegi üleliia ühes ja samas videos. Näiteks viimasel ajal on operaatorid ära õppinud DJI Roniniga filmimise ja siis tehakse klippe, kus kõik kogu aeg liigub. Sama tendents on ka droonidega. Huvitav videokeel on muidugi oluline, kuid erinevaid tehnikaid tasub kasutada siiski mõistlikus koguses.

Vali välja muusika

Heli on iga klipi tähtis komponent. Lisaks kvaliteetsele helile tuleb läbi mõelda ka muusika kasutamine. Muusika peab kandma edasi sama emotsiooni mida videogi. See ei tohiks muutuda häirivaks ja peaks jätama vaatajale hea tunde. Samuti on oluline muusika kokkulõikamine – nii video- kui helimontaaž peavad üksteist toetama ning täiendama.

Helipangast ostetud muusikaga on alati oht, et kuskil kohtad sa seda pärast kindlasti veel. Samas on helipanka lihtsam kasutada ning sealt otsides leiab kiiremini omale sobiva muusika kui heliloojaga koostööd tehes. Originaalsem on aga kasutada just video jaoks vormitud muusikat ning heliloojaga on võimalik saavutada just selline lõpptulemus nagu vaja on. Alati võib kaaluda ka popplugude kasutamist, kui video seda soosib. Inimesed samastuvad klipiga kiiremini, kui nad kuulevad tuttavat lugu, millega on neil juba eelnevalt mingi side tekkinud. Sellisel juhul on äratundmisrõõm juba esimeselt video vaatamiskorral.

Iga video on erinev ning katsetamises seisneb rõõm

Lõppkokkuvõttes võib siiski öelda, et reeglipärasust ei ole ning ühe valemi järgi geniaalset klippi ei tooda. Meie agentuurina ei tee ühtegi asja tegemise pärast, meil on alati mingi turunduslik probleem, mille lahendamiseks pakume välja parimaid võimalusi. Iga kord ei saa olla lähenemine üks ja sama, sest muutujaid on palju erinevaid. Muidu võiksime kõikidele klientidele samu videoid teha.

Ometigi on siin kirjas mõningad olulised soovitused, millele saab igaüks enne video tellimist või tootmist mõelda ning kui on soov midagi koos meie produktsioonitiimiga teha, siis kirjutage teele@laecwador.ee.

Teele Hein, sisuturundustiimi juht

teele sisuturundus